Quantcast
Channel: Laskominy od Maryny
Viewing all 284 articles
Browse latest View live

Rýžovo-pomerančový dort

$
0
0


Tradiční italský dezert – Torta di riso al profumo d'arancio – není jen tak nějaký obyčejný rýžový nákyp! Rýže je vláčná a krémovitá a celá ta laskomina nádherně voní po pomerančích.  U mě vede studená varianta, druhý den, kdy se v něm vše rozleží, je totiž nejlepší!

Suroviny
300 g kulatozrnné rýže (arborio)
1½ l plnotučného mléka
150 g krupicového cukru
10 g vanilkového cukru
1 citron
5 vajec
2 pomeranče
40 g rozinek
špetka soli


Dno dortové formy o ∅ 24 cm vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme  moukou nebo strouhaným kokosem.

Citron a pomeranče propaříme: Omyjeme je, odrhneme kartáčkem a 3x je přelijeme vařící vodou, aby se zbavily voskování a jiných nečistot. Ostrouháme z nich na jemném struhadle žlutou a oranžovou vrstvu kůry (každou zvlášť) a z jednoho pomeranče vymačkáme 100 ml šťávy.

Rozinky namočíme do pomerančové šťávy.

V hrnci se silnějším dnem rozmícháme v mléce oba cukry a citronovou kůru, přidáme rýži a na mírném plameni vaříme, dokud rýže nevstřebá většinu tekutiny. Rýže musí ovšem zůstat poloměkká a krémovitá. Uvařenou rýži necháme vychladnout. 

Vejce rozdělíme na bílky a žloutky, bílky spolu se solí vyšleháme na pevný sníh. Žloutky zamícháme do prochladlé rýže spolu s pomerančovou kůrou a rozinkami i s pomerančovou šťávou. Na závěr opatrně vmícháme bílkový sníh.

Těsto nalijeme do připravené dortové formy a pečeme 50 minut v troubě vyhřáté na 170°C. Můžeme podávat teplý i studený.








Pusinky s čokoládou

$
0
0


Další variace na pusinky, po kterých se u mě v pekařství jen zaprášilo. Kombinace sladkého bezé a hořké čokolády byla skvělá!

Suroviny na 10 pusinek
100 g bílků (mohou být mražené)
200 g krupicového cukru
50 g hořké čokolády (nejlépe 70%)


Bílky s cukrem dáme do skleněné nebo kovové mísy, tu postavíme do vodní lázně a na mírném ohni směs za neustálého míchání zahříváme, dokud se nerozpustí cukr. Mísu sundáme z vodní lázně a bílky šleháme 10 minut. Vznikne pevný a lesklý sníh.

Během šlehání bílků rozpustíme ve vodní lázni čokoládu a necháme ji lehce prochladnout.

Cukrářský sáček se zdobicí špičkou (použila jsem Wilton 1M) naplníme sněhem a na jednu stranu sáčku nalijeme rozpuštěnu čokoládu. Na plech vyložený pečicím papírem stříkáme v nevelkých rozestupech větší pusinky.

Pečeme 90 minut v troubě vyhřáté na 120°C bez ventilátoru. Po upečení necháme vychladnout na plechu a opatrně sloupneme z pečicího papíru.

Uchováváme v uzavíratelné nádobě.








Skořicové máslové sušenky

$
0
0


Betonová mísa od Industry Jewels
Křehoučké a velmi máslové sušenky ovoněné skořicí. Při pečení se neroztečou, takže jsou ideální pro použití razítek nebo ozdobných válečků.

Suroviny na 30 sušenek
200 g hladké mouky
75 g celozrnné pšeničné mouky
200 g změklého másla
60 g moučkového cukru
½ lžičky mleté skořice


Mouky prosejeme spolu se skořicí a cukrem, přidáme máslo a vše zpracujeme na hladké lepivé těsto. Vytvoříme kouli, zabalíme do potravinářské fólie a necháme minimálně dvě hodiny, ale klidně i celou noc, vychladnout v ledničce.

Vychlazené těsto lehce zpracujeme v rukou na vále a rozválíme na plát silný 5 mm, pokud máte ozdobný váleček, můžete těsto na závěr přejet jím. Vykrajujeme kolečka o ∅ 6 cm. Pokud nemáte ozdobný váleček, ale razítko na sušenky, můžete použít to, těsto po upečení udrží vzor. Kolečka klademe na plech vyložený pečicím papírem v menších rozestupech.

Pečeme v troubě předehřáté na 180°C cca 10 minut. Po upečení necháme sušenky ještě 5 minut odležet na plechu a poté je přeneseme vychladnout na rošt.




Dort s čokoládovou pěnou a větrníčky

$
0
0



Čokoládový korpus, čokoládová pěna, čokoládová poleva a větrníčky, prostě čokoládová bomba! Taky co jiného udělat na takovou velkou oslavu jedněch "kristovek" a jedněch kulatin. Bohužel nemám dostatečně širokoúhlý objektiv, abych zvládla vyfotit všechny láhve, které se na tom bujarém večírku vypily :-) Recept podle Moich wypieków.

Všechno nejlepší, Adame! Doufám, že chutnal.

Odpalované těsto
125 ml vody
40 g másla
85 g hladké mouky
2 vejce
špetka soli

V rendlíku se silnějším dnem přivedeme k varu vodu s máslem a solí. Rendlík necháme na vařiči, na mírném plameni. Do vřící vody nasypeme mouku a intenzivně mícháme vařečkou asi 3 minuty. Těsto by se mělo lesknout a odlepovat se od okrajů kastrolku. Těsto necháme vychladnout. Do vychladlého těsta vetřeme vejce, postupně jedno po druhém, dokud se to předchozí dokonale nezapracuje.

Těsto naplníme do cukrářského sáčku s kulatou špičkou a vytlačujeme na plech vyložený pečicím papírem malé větrníčky (cca 1½ cm). Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C bez ventilátoru přibližně 25 minut. Upečené větrníčky necháme vychladnout na roštu.


Dortový korpus
115 g hladké mouky
40 g kakaa
½ lžičky prášku do pečiva
½ lžičky jedlé sody
1 vejce
60 ml slunečnicového oleje
130 g třtinového cukru
125 ml mléka
125 ml vařící vody

Dno dortové formy o ∅ 24 cm vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme kakaem.

Prosejeme mouku se sodou, práškem do pečiva a kakaem.

V míse metličkou lehce našleháme vejce s olejem, přidáme mléko a cukr a zlehka promícháme. Přisypeme suché ingredience a promícháme vařečkou, jen dokud se vše nepropojí. Přilijeme vařící vodu a zamícháme.

Těsto nalijeme do připravené dortové formy, uhladíme na povrchu a pečeme 25 minut v troubě vyhřáté na 170°C s ventilátorem.


Krém do větrníčků
60 g mascarpone
100 ml smetany ke šlehání
1 lžička moučkového cukru

Mascarpone i smetana musí být dobře vychlazené. Dáme je spolu s cukrem do mísy a vyšleháme z nich hladký krém. Nejdříve zapneme šlehač na malou rychlost, po minutě zvýšíme na plnou rychlost, šleháme cca 1,5 minuty, až bude krém téměř vyšlehaný, snížíme rychlost opět na nízkou a krém došleháme, aby byl dostatečně pevný, ale nepřešlehal se.

Krém naplníme do cukrářského sáčku s malou kulatou špičkou. V každém větrníčku uděláme zespodu nožem malou dírku a větrníčky naplníme krémem. Odložíme je do ledničky.


Čokoládová pěna
125 ml smetany ke šlehání
125 g hořké čokolády (70%)
2 velká vejce
20 g moučkového cukru
špetka soli

V kastrolku ohřejeme smetanu, ale nesmí projít varem. Nasypeme do ní čokoládu, necháme 2 minuty stát a následně metličkou rozmícháme. Vznikne lesklá hustší krémovitá směs.

Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Žloutky zamícháme metličkou do čokoládové směsi.

Bílky se solí vyšleháme na sníh, ke konci šlehání do nich zašleháme po lžících moučkový cukr. Bílkový sníh opatrně vařečkou zamícháme do čokoládové směsi.


Skládání dortu

1 lžíce mražených malin
1 lžíce borůvek
50 g hořké čokolády
25 ml smetany ke šlehání

Čokoládový korpus vyjmeme z formy a položíme jej na dortový podnos. Zapneme jej do dortové obruče.

Na korpus rozetřeme ⅓ čokoládové pěny, poklademe na ni několik větrníčků a na ně navrstvíme zbytek čokoládové pěny. Nahoru položíme několik větrníčků. Dort necháme odležet minimálně 8 hodin v ledničce.

Po vychlazení vyjmeme dort z obruče. Maliny nasekané na menší kousky a spolu s borůvkami jimi ozdobíme vršek dortu.

Čokoládu spolu se smetanou dáme do misky, kterou vložíme nad vodní páru, a za stálého míchání rozpustíme čokoládu, až se spojí se smetanou a vše rozmícháme dohladka. Polevou postříkáme povrch dortu.









Fíkové cantuccini

$
0
0


Včera FoodPark a dnes konečně volno a výlet. Vypadalo to ze začátku, že náš tradiční "babinec" bude tentokrát narušen. Ještě že v Doubravníku vaří skvělé pivo, a tak to dobře dopadlo... :-) a na pěší výlet jsme vyrazily opět jen my tři :-) Po proudu podél tmavé Svratky směrem k Brnu...

Suroviny na 40 ks
250 g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
velká špetka soli
špetka mletého hřebíčku
špetka mleté skořice
160 g třtinového cukru
2 vejce
50 g másla
140 g sušených fíků
140 g celých blanšírovaných mandlí

Mouku promícháme s práškem do pečiva, solí, hřebíčkem a cukrem. Přidáme vejce a máslo nakrájené na kostičky. Vypracujeme těsto, to zabalíme do potravinářské fólie a dáme na hodinu vychladit do ledničky.

Mezi tím nakrájíme fíky na malé kousky a mandle posekáme nahrubo. Oboje po hodině zapracujeme do těsta. Vytvoříme z něj čtyři stejně velké válečky o ∅ 5 cm, ty lehce zploštíme a položíme na plech vyložený pečicím papírem.

Pečeme 25 až 30 minut v troubě vyhřáté na 170°C s ventilátorem, následně necháme 10 minut vychladnout a nakrájíme na 1 cm široké zkosené plátky. Ty položíme na plech a sušíme je cca 15 minut v troubě vyhřáté na 170°C s ventilátorem. Necháme vychladnout na roštu a uložíme do uzavíratelné nádoby. Nejlepší jsou odležené 2 až 3 dny.



Krytý dřevěný most u Prudké








Makové cupcakes s rybízovým krémem

$
0
0


Svěží makovo-citronové cupcakes s krémem z černého rybízu. Těsto je vláčné a nadýchané. Skvělé je, že si je můžou udělat i ti, kteří nemají mlýnek na mák, protože ten se do nich dává nemletý :-)

Suroviny na 12 cupcakes
160 g hladké mouky
1½ lžičky prášku do pečiva
25 g modrého máku
špetka soli
160 g změklého másla
100 g krupicového cukru
3 menší vejce
3 lžíce plnotučného mléka
1 citron
12 papírových košíčků na muffiny


Citron propaříme: Omyjeme jej, odrhneme kartáčkem a 3x jej přelijeme vařící vodou, aby se zbavil voskování a jiných nečistot. Ostrouháme z něj na jemném struhadle žlutou vrstvu kůry (každou zvlášť) a vymačkáme dvě lžíce šťávy.

Mouku prosejeme s práškem do pečiva a zamícháme do ní mák a sůl.

Máslo utřeme s cukrem do pěny. Postupně do ní vetřeme vejce – jedno po druhém, další vždy až se to předchozí dobře zapracuje. Nakonec do těsta zamícháme suché suroviny, citronovou kůru, šťávu a mléko.

Košíčky vložíme do formy na muffiny o ∅ 5 cm a každý naplníme téměř po okraj těstem. Pečeme 20 minut v troubě vyhřáté na 180°C s horkovzduchem.


Černorybízový krém
300 g černého rybízu
(může být i mražený)
100 g moučkového cukru
2 plátky želatiny (cca 4 g)
1 lžíce citronové šťávy
1 lžíce bramborového škrobu
250 g mascarpone
150 g smetany ke šlehání
12 sušených poupátek růže (např. Sonnentor)

Želatinu namočíme do studené vody a necháme ji nabobtnat, před použitím by měla připomínat konzistencí pomačkaný igelitový sáček.

Rybíz spolu s cukrem povaříme 5 minut, přilijeme citronovou šťávu a za stálého míchání bramborový škrob rozpuštěný v jedné lžíci vody, necháme opět projít varem a sundáme z plamene. Ještě teplé propasírujeme přes sítko. Pyré vrátíme do kastrolku, dáme do něj vymačkanou želatinu (zbavenou přebytečné vody) a na mírném plameni zahříváme, dokud se želatina nerozpustí. Směs nesmí projít varem. Takto připravené rybízové želé dáme vychladit do ledničky.

Želé vyšleháme spolu s mascarpone na krém, přilijeme vychlazenou smetanu a šleháme, dokud krém opět nezhoustne.

Cukrářský sáček se zdobicí špičkou (Wilton 1M) naplníme krémem a na vršky cupcakes nastříkáme růže. Sáček musíme držet kolmo ke korpusu a stříkáme malé šneky od okraje ke středu. Na závěr každý cupcake posypeme troškou modrého máku a na jeho vrchol položíme sušené poupátko růže.










Cookie pops

$
0
0


Nějak při tom provozování obchodu nestíhám blog, tak tu těch receptů teď moc nepřibývá. Když už upeču něco nového, tak to většinou nestihnu vyfotit a pokud to vyfotím, tak se nejsem schopná dokopat k sepsání receptu :-) Každopádně napravuji lenošení a máte tu jeden velmi rychlý a jednoduchý recept na sušenky pro malé koledníky.

A pokud Vám to moje blogové flákání nepřijde tak hrozné a stále jej rádi čtete, tak mi můžete poslat hlas v anketě Aperol spritz food blog roku.



Suroviny
140 g hladké mouky nebo na křehké pečivo
100 g změklého másla
20 g moučkového cukru
10 g vanilkového cukru
linecká nebo meruňková marmeláda
cca 16 špejlí


Všechny přísady zpracujeme na vále na hladké těsto, vytvoříme z něj kouli, tu zabalíme do potravinářské fólie a necháme minimálně hodinu, ale klidně i celou noc, ztuhnout v lednici.

Vychlazené těsto rozválíme na plát silný 4 mm a vykrajujeme z něj formičkou vajíčka, v polovině vajíček vykrojíme uprostřed malou formičkou kuřátko. Plná vajíčka rozložíme na plech vyložený pečicím papírem. Na každé položíme kus špejle (zkraťte si je nůžkami na potřebnou délku) tak, aby její konec dosahoval do středu vajíčka a lehce ji zatlačíme do těsta. Na každé vajíčko dáme do středu trošinku linecké nebo meruňkové marmelády a přikryjeme horním vajíčkem s kuřátkem a lehce na okraji přimáčkneme.

Pečeme v troubě předehřáté na 180°C cca 10 minut. Po upečení necháme vychladnout na plechu.






Netradiční Sacher dort

$
0
0



Tradiční vídeňskou specialitou je čokoládový dort s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou – Sacher dort. Vytvořil jej v roce 1832 pro hosty knížete Metternicha mladý učeň Franz Sacher a dodnes si jej můžete objednat ve stejnojmenném hotelu. Já se tentokrát tradičního receptu nedržela a nahradila jsem meruňkovou marmeládu povidly, které se chuťově hodily k naloženým zeleným ořechům, tvořícím ozdobu dortu.

Suroviny
200 g hořké čokolády (70%)
125 g másla
8 vajec
120 g krupicového cukru
20 g vanilkového cukru
125 g hladké mouky
špetka soli

Dna dvou dortových forem o ∅ 24 cm vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou.

Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu. Zvlášť v kastrolu rozpustíme máslo. Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. K bílkům přidáme špetku soli a vyšleháme z nich pevný sníh. Po lžících do něj postupně zašleháme krupicový cukr, následně vanilkový cukr, žloutky jeden po druhém a na závěr rozpuštěné prochladlé máslo. Opatrně do této směsi stěrkou zamícháme rozpuštěnou čokoládu a mouku. Do každé formy nalijeme polovinu těsta, to na povrchu uhladíme a dáme péct na cca 45 minut do trouby vyhřáté na 170°C s ventilátorem.

Po upečení opatrně vyjmeme z forem a korpusy necháme vychladnout na roštu.

Čokoládová poleva
200 g hořké čokolády (70%)
160 g smetany ke šlehání

Nalámanou čokoládu spolu se smetanou rozpustíme ve vodní lázni a dobře ji metličkou rozmícháme, aby vznikla hustá lesklá poleva.

Skládání dortu
6 lžic povidel
naložené zelené ořechy (např. Glans jovi od Richarda Stávka)

Jeden vychladlý korpus položíme na drátěný rošt, potřeme jej povidly a přikryjeme druhým dortovým korpusem. Čokoládovou polevou potřeme nejprve vršek dortu a následně jeho boky. Zelené naložené ořechy rozřízneme na půl a ozdobíme jimi vršek dortu. Po zaschnutí polevy dort přeneseme a dortový podnos.

Dort krájíme tenkým, v teplé vodě nahřátým, nožem. Podáváme se šlehačkou.









Fialkový sirup

$
0
0

Suroviny
50 g květů violky vonné
150 ml vody
125 g krupicového cukru
citronová šťáva

Květy violky vonné bez stonků přelijeme vařící vodou a uzavřeme ve skleničce, necháme 24 hodin stát.

Následující den přecedíme přes jemné sítko nebo plátno do hrnce. Do vody přisypeme cukr a přivedeme k varu, přiléváme citronovou šťávu, dokud tekutina nezíská fialovou barvu. Následně vaříme cca 10 minut na středním plameni, dokud sirup nezačne houstnout. Hotový sirup přelijeme do uzavíratelné skleničky.




Fialkový cheesecake

$
0
0



Právě kvetou fialky, které jsou jedlé a velmi dobré, tak šup na výlet! :-) Můžete si z nich udělat třeba tento nadýchaný lehký nepečený cheesecake z ricotty.

Suroviny na korpus
160 g celozrnných nebo máslových sušenek
75 g másla


Máslo roztopíme a necháme lehce vychladnout. Mezitím rozemeleme sušenky, přidáme máslo a promícháme. Směs přendáme do formy, rozložíme po celé ploše a rovným dnem skleničky dobře umačkáme. Pečeme 10 minut v troubě vyhřáté na 165°C.


Fialková náplň
400 g ricotty
100 g kysané smetany
3 lžíce fialkového sirupu
1 lžíce moučkového cukru
250 ml smetany ke šlehání
15 květů violky vonné
10 g želatiny
12 kandovaných květů violky vonné
na ozdobu

Želatinu dáme nabobtnat na 10 minut do studené vody, připomíná pomačkaný igelitový pytlík. Z květů violky vonné obereme okvětní lístky.

Ušleháme ricottu s fialkovým sirupem a cukrem, přilijeme k ní smetanu a šleháme dále, dokud nevznikne hustý krém. Do kastrolku odebereme jednu lžíci ricottového krému, přidáme vymačkanou želatinu a na mírném plameni ji rozpustíme. Rozpuštěnou želatinu spolu s okvětními lístky zamícháme do vyšlehané ricotty. Směs nalijeme na připravený korpus. Uhladíme na povrchu a dáme chladit minimálně na dvě hodiny, ale nejlépe celou noc, do ledničky.

Před podáváním ozdobíme kandovanými květy violky vonné.









Chléb s medvědím česnekem

$
0
0



Sezona medvědího česneku už pomalu končí, protože začíná kvést, ale pokud ještě nějaké lístky máte, tak si můžete upéct tenhle světlý pšeničný chléb. V obchodě měl velký úspěch.

Těsto na 950 g bochník
200 g aktivního pšeničného kvásku
(100% hydratace)
450 g hladké pšeničné mouky
50 g celozrnné pšeničné mouky
250 g vlažné vody
14 g soli
15 listů medvědího česneku

Kvásek smícháme s vlažnou vodou, přisypeme do něj prosáté mouky a sůl. Uhněteme hladké elastické těsto, které je jen nepatrně lepivé.

Připravené těsto dáme do mísy, poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 2½ hodiny. Každých 50 minut těsto odvzdušníme jeho přeložením na půl.

Medvědí česnek nasekáme na menší kousky. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, roztáhneme je na placku, tu posypeme medvědím česnekem a srolujeme ji jako roládu. Okraje těsta přehneme nahoru a bochník vložíme do dobře pomoučené pedigové ošatky. Přikryjeme utěrkou a necháme kynout cca 2 hodiny na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Ošatku můžeme dát také do igelitového sáčku a umístit na celou noc do ledničky.

Před pečením nahřejeme troubu a litinový hrnec. Do trouby dáme litinový hrnec i s pokličkou a půl hodiny je nahříváme na 260°C. Po nahřátí trouby vyklopíme chleba na lopatu nebo prkýnko posypané hrubou moukou, rychle bochník nařízneme a sesuneme do nahřátého hrnce, jehož dno předem poprášíme hrubou moukou. Bochník lehce postříkáme vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Po vložení chleba do trouby snížíme teplotu na 230°C, pečeme 20 minut v přikrytém hrnci, poté sejmeme pokličku, snížíme teplotu na 200°C a pečeme dalších 20 minut. Vypneme troubu a chleba v ní ještě 10 minut necháme dojít.

Upečený chleba vytáhneme z hrnce a necháme jej úplně vychladnout na roštu.

Chleba můžete také péct na kameni nebo dlaždici. Je to obdobné, jako u pečení v litinovém hrnci. Kámen musíme předem v troubě nahřát, potom jej posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky, rychle jej nařízneme a kámen vrátíme do trouby. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Během prvních 2 minut pečení je potřeba každých 30 sekundách nastříkat na boky trouby trochu vody, používám na to postřikovač na květiny. Pokud máte skleněná dvířka, tak opatrně, aby Vám nepraskla. Důležité je pracovat rychle, aby trouba nebyla moc dlouho otevřená, jinak se v ní nevytvoří dostatečné množství páry.






Jahodovo-mangový koláč

$
0
0




Jahody a mango se báječně doplňují! Ale zjistila jsem to, až když jsem upekla tento koláč s korpusem z křehkého těsta, želatinou z manga a jahodovou šlehačkou jako cenu pro vítěze gastronomického turnaje. Každý měsíc pořádáme v mém pekařství nějaký, už se konal o nejlepší škvarkovou pomazánku, rillettes, játrovou paštiku, sekanou a hummus. Tento, na téma makrelová pomazánka, byl nebývale vyrovnaný. Příští měsíc se už těšíme na ovocné zmrzliny.  
Recept ze Sweet Dreams.

Korpus
100 g másla
50 g moučkového cukru
1 žloutek
200 g hladké mouky
špetka soli
1 lžíce studené vody

Hladkou mouku promícháme se solí. Přidáme zbývající suroviny a vypracujeme těsto. To rozválíme na plát silný cca 3 mm a vyložíme jím koláčovou formu o ∅ 24 cm (nejlépe s odnímatelným dnem) tak, aby pokrývalo i boky formy. Formu s těstem dáme na 30 minut do chladničky. Před pečením na těsto položíme pečicí papír a na něj nasypeme zátěž (fazole, keramzit), aby se těsto při pečení nevypouklo. Pečeme 15 minut v troubě předehřáté na 170°C s ventilátorem, vyjmeme papír se zátěží a pečeme ještě dalších 10 minut při stejné teplotě. Upečený korpus necháme vychladnout.


Mangová náplň
2 zralá manga
50 g krupicového cukru
20 g plátkové želatiny

Želatinu namočíme do studené vody a necháme ji nabobtnat, před použitím by měla připomínat konzistencí pomačkaný igelitový sáček.

Mango oloupeme a dužinu nakrájíme na malé kostičky. Spolu s cukrem ho dáme do kastrolku, přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme 5 minut. Odstavíme z vařiče a přidáme vymačkanou nabobtnalou želatinu. Dobře rozmícháme. Necháme, za občasného míchání, lehce vychladnout. Ve chvíli, kdy směs začne houstnout, ji nalijeme na připravený korpus. Necháme úplně vychladnout.


Jahodový krém
150 g jahod
50 g krupicového cukru
20 g želatiny
400 g smetany ke šlehání
3 jahody na ozdobu
lístky máty nebo meduňky citronové

Želatinu namočíme do studené vody a necháme ji nabobtnat, před použitím by měla připomínat konzistencí pomačkaný igelitový sáček.

Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme s cukrem a propasírujeme přes sítko. Jednu lžíci jahodového pyré odebereme do kastrolku a přivedeme k varu. Odstavíme z vařiče a rozmícháme v něm vymačkanou nabobtnalou želatinu. Tuto směs zamícháme do zbývajícího pyré a necháme, za občasného míchání, částečně vychladnout – směs musí začít tuhnout.

Ze smetany ušleháme šlehačku, zamícháme do ní prochladlé jahodové pyré a krém navršíme na mangovou náplň.

Ozdobíme jahodami a lístky máty nebo meduňky citronové. Podáváme ihned.









Sušenky s polentou a pomerančovou kůrou

$
0
0


Jemné, křehké a hodně máslové...

Suroviny na 26 ks
150 g hladké mouky
40 g polenty (kukuřičné mouky)
80 g třtinového cukru
špetka soli
125 g změklého másla
50 g kandované pomerančové kůry

Na dva plechy položíme pečicí papír.

Pomerančovou kůru nasekáme na menší kousky. Mouku promícháme s polentou, třtinovým cukrem a solí. Zapracujeme do ní máslo, až se dobře propojí, přidáme pomerančovou kůru. Z těsta odebíráme kávovou lžičkou kousky, ze kterých vytvarujeme kuličky, ty klademe ve větších rozestupech, protože se při pečení hodně roztečou, na plech. Kuličky lehce zploštíme.

Pečeme 10 minut v troubě vyhřáté na 180°C s ventilátorem. Po upečení necháme vychladnout na plechu a následně sušenky sloupneme z pečicího papíru.




Čokoládový koláč s červenou řepou

$
0
0


Pořád má hodně lidí zasutou v paměti naloženou červenou řepu ze školních jídelen, a tak renomé červené řepy u nás stoupá až v posledních letech. V tomto koláči, kterému dodává vláčnost, ji určitě nerozpoznají ani její největší odpůrci :-), je totiž dokonale ukryta ve spoustě čokolády a kakaa.

Suroviny
350 g uvařené nebo upečené červené řepy
5 vajíček
200 g hořké čokolády (minimálně 70%)
180 g másla
160 g třtinového cukru
130 g hladké mouky
30 g kakaového prášku
1 lžička prášku do pečiva
špetka soli
1 lžíce vanilkového cukru

Dno dortové formy o ∅ 24 cm vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme práškovým kakaem.

Červenou řepu rozmixujeme na pyré.

Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Mouku promícháme s cukrem, kakaovým práškem, práškem do pečiva a solí.

Ve vodní lázni rozpustíme společně čokoládu s máslem. Vyjmeme z vodní lázně a mícháme, dokud se nespojí v lesklou směs. Přidáme žloutky a červenou řepu a dobře promícháme.

Bílky vyšleháme na pevný sníh a po lžících jej na střídačku se suchými surovinami zamícháme do čokoládové směsi. Těsto nalijeme do dortové formy, na povrchu uhladíme. Pečeme 45 minut v troubě vyhřáté na 170°C s ventilátorem. Zda je koláč upečený, zjistíme zapíchnutím špejle, pokud zůstane po vytažení čistá, můžeme vytáhnout z trouby.

Po upečení necháme vychladnout ve formě na roštu. Vychladlý koláč vyjmeme z formy a pocukrujeme vanilkovým cukrem.







Pita chléb

$
0
0




Suroviny na 6 ks
320 g hladké mouky
5 g sušeného droždí
4 g moučkového cukru
½ lžičky soli
250 ml vlažné vody

Suché suroviny promícháme v míse, přilijeme k nim vlažnou vodu a hněteme, dokud nevznikne lehce lepivé, ale elastické těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí svůj objem (cca 45 minut).

Vykynuté těsto rozdělíme na šest stejně velkých dílů. Každý díl rozválíme na pomoučeném válu na placku silnou asi 3 mm a tu položíme na plech vyložený pečicím papírem a lehce poprášený moukou. Na plechu necháme odpočívat 15 minut.

Troubu předehřejeme na 250°C. Plech vložíme na spodní příčku a teplotu snížíme na 220°C s ventilátorem. Pečeme přibližně 4 minuty, placky se musí nafouknout a začít lehce zlátnout. Následně placky otočíme a pečeme ještě po druhé straně 2 až 3 minuty.

Upečené placky sundáme z plechu, vyfoukneme z nich vzduch (přes utěrku na ně zatlačíte), naskládejte je na sebe a uzavřete do vzduchotěsné nádoby.

Takto upečené placky vydrží několik dnů, ale nejlepší jsou čerstvé.





Čokoládový dort s nutellou a jahodami

$
0
0


Hutný čokoládový korpus připomínající brownies, krém z nutelly a hromada šlehačky a jahod. Pro mě osobně nejlepší dort letošní jahodové sezony.

Suroviny na korpus
280 g změklého másla
230 g krupicového cukru
3 vejce
280 g hladké mouky
60 g kakaového prášku
1 lžička jedlé sody
½ lžičky prášku do pečiva
špetka soli
200 ml kysané smetany

Dna dvou dortových forem o ∅ 25 až 26 cm vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme kakaovým práškem.

Mouku prosejeme s kakaem, sodou, práškem do pečiva a solí.

Máslo utřeme s cukrem do nadýchané světlé pěny, následně do ní vetřeme jedno po druhém vejce. Na závěr přidáváme, za stálého míchání, na střídačku po lžících kysanou smetanu a suché suroviny. Vznikne husté těsto. To rozdělíme na poloviny a každou rozetřeme rovnoměrně do připravených dortových forem. Na povrchu uhladíme a pečeme 30 minut v troubě vyhřáté na 180°C. Po upečení necháme vychladnout ve formách na roštu. Vychladlé korpusy vyjmeme z forem.

Krém z nutelly
200 g mascarpone
250 g nutelly
60 g hořké čokolády (50%)

Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni, dobře ji rozmícháme a necháme lehce prochladnout.

Mascarpone vyšleháme spolu s nutellou na hladký krém, po lžících do něj zašleháme čokoládu. Krém dáme na chvilku vychladit do ledničky.

Smetanový krém
300 g smetany na šlehání
50 g mascarpone
1 lžíce moučkového cukru

Mascarpone spolu se smetanou a cukrem vyšleháme do krému. Během šlehání postupně zvyšujeme rychlost. Ale opatrně, ať krém nepřešleháte a nesrazí se.

Skládání dortu
400 g jahod
10 lístků bazalky

Jahody opláchneme, polovinu zbavíme stopek a všechny překrojíme na půlky. Pět lístků bazalky nasekáme na jemno.

Na dortový podnos položíme jeden dortový korpus, potřeme jej polovinou nutellového krému, polovinou smetanového krému a na něj poklademe jahody bez stopek a posypeme nasekanou bazalkou. Přikryjeme druhým korpusem a celý postup opakujeme. Nahoře nazdobíme jahodami se stopkami a celými lístky bazalky.







Fíkový dort s rozmarýnovým krémem

$
0
0


Ty prázdniny zas utekly nějak rychle! Ale neseděla jsem jen v pekárně za pecí, dostala jsem se i ven :-), jen mi už nějak nezbyl čas na psaní blogu. Tak tu teď snad konečně pár receptů, které jsem dělala o prázdninách, přibude. 
Nejaktuálnější je tento fíkový dort. Čerstvé voňavé fíky jsem si přivezla tento týden z Chorvatska z vesničky s příznačným názvem Smokvica. Taky neuvěřitelně aromatický rozmarýn, kterého tam rostly plantáže. Tak jsem je zakomponovala do jednoho dortu, který měl v obchodě úspěch, tak snad bude chutnat i vám.

Piškotový korpus
3 vejce
65 g krupicového cukru
70 g hladké mouky

Z bílků a cukru vyšleháme ne úplně tvrdý sníh, velmi krátce do něj zašleháme jeden po druhém žloutky a opatrně zamícháme prosátou mouku.

Dno dortové formy o ∅ 23 cm vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Těsto opatrně rozetřeme rovnoměrně po formě, uhladíme na povrchu a pečeme cca 15 až 20 minut v troubě vyhřáté na 200°C.

Upečený piškot necháme vychladnout.


Rozmarýnový krém z ricotty
250 g smetany ke šlehání
2 snítky rozmarýnu
300 g ricotty
10 g plátkové želatiny
80 g moučkového cukru
2 lžíce medu

Polovinu smetany nalijeme do kastrolku a vložíme do ní dvě snítky rozmarýnu. Smetanu zahřejeme tak, aby neprošla varem a spolu s rozmarýnem ji necháme vychladnout do následujícího dne. Druhý den z ní vyjmeme rozmarýn, jednu snítku obereme a lístky posekáme na menší kousky.

Želatinu namočíme do studené vody a necháme ji nabobtnat (připomíná pomačkaný igelitový pytlík).

Ricottu spolu s cukrem a medem chvíli šleháme, přidáme smetanu a při postupně se zvyšující rychlosti šleháme, dokud nevznikne pevný krém. Jednu lžíci krému odebereme do malého kastrolku, přidáme k němu vymačkanou nabobtnalou želatinu a na mírném plameni krátce ohříváme, dokud se želatina nerozpustí. Směs zamícháme do vyšlehaného krému.


Skládání dortu
3 čerstvé fíky
1 snítka rozmarýnu
1 lžíce medu

Vychladlý korpus uzavřeme do dortové obruče a navršíme na něj rozmarýnový krém. Necháme minimálně dvě hodiny vychladit v ledničce.

Před podáváním ozdobíme fíky rozkrojenými na čtvrtky, které pokapeme medem a posypeme lístky rozmarýnu.


V Rijece na tržišti
Před sežehnutím nás chránil nejen sv. Florián, ale také koruna fíkovníku




Galette s broskvemi a vlašskýmí ořechy

$
0
0


Šťavnatý broskvový křehký koláč. Tak křehký, až jsem se divila, že přežil téměř bez úhony cestu do Chorvatska, kde jsem ho teprve fotila. Jana to komentovala slovy: "Někdo s sebou na focení vláčí modelky, a někdo buchtu!" Mezi smaženými bramborami s česnekem a rozmarýnem, čevabčiči, grilovanými rybami, olivami a sýrem si rozhodně ostudu neudělal. :-)
Každopádně je jednoduchý a rychlý, tak ho zkuste!

Křehké těsto
170 g hladké mouky
30 g mandlové moučky nebo jemně mletých mandlí
90 g másla
30 g moučkového cukru
1 žloutek
špetka soli
2 lžíce vody


Ze všech surovin vypracujeme velmi rychle, aby se máslo příliš nerozpustilo, hladké těsto. Vytvoříme z něj kouli, zabalíme do potravinářské folie a dáme vychladit na ½ hodinu do ledničky.

Vychlazené těsto rozválíme na kruh o ∅ 30 cm a přeneseme jej na plech vyložený pečicím papírem.


Broskvová náplň
2 lžíce strouhanky
4 broskve
20 g bramborového škrobu
hrst vlašských ořechů
50 g třtinového cukru


Strouhanku opražíme na sucho na pánvičce. Broskve rozpůlíme, vyjmeme pecku a nakrájíme na plátky. Promícháme je s bramborovým škrobem a cukrem. Vlašské ořechy nasekáme na menší kusy.

Celý kruh z těsta poprášíme strouhankou. Na ni rozložíme broskve tak, aby po obvodu zůstaly 3 cm volné. Broskve posypeme vlašskými ořechy. Okraj těsta přehneme přes broskve. Pečeme 35 až 40 minut v troubě vyhřáté na 180°C s horkovzduchem.

Po upečení přesuneme z plechu i s pečicím papírem na rošt a necháme úplně vychladnout.

Před podáváním poprášíme moučkovým cukrem.





Žlahtina, tedy chrupka bílá, Krk, Chorvatsko
Žlahtina, tedy chrupka bílá, Krk, Chorvatsko
Vrbnik, Krk, Chorvatsko




Fíkový koláč

$
0
0


Fíkový koláč rovnou ve dvou variantách. První je lehčí a svěžejší pouze s upečeným mascarpone krémem, druhá je rafinovanější s čokoládovou ganache. A obě jsou skvělé :-)

Těsto
150 g hladké mouky
30 g mandlové moučky (jemně mletých mandlí)
40 g moučkového cukru
90 g vychlazeného másla
1 žloutek
špetka soli
3 lžíce ledové vody

Ze všech surovin vypracujeme velmi rychle, aby se máslo příliš nerozpustilo, hladké těsto. Vytvoříme z něj kouli, zabalíme do potravinářské folie a dáme vychladit na ½ hodinu do ledničky.

Vychlazené těsto rozválíme a vložíme do formy na koláč o ∅ 23 cm tak, aby pokrývalo i boční strany formy. Na těsto položíme pečicí papír a na něj nasypeme zátěž (fazole, keramzit), aby se těsto při pečení nevypouklo. Pečeme 15 minut v troubě předehřáté na 160°C s horkovzduchem, poté vyjmeme papír se zátěží a pečeme dalších 5 až 10 minut. Po upečení necháme chvilku vychladnout.


Náplň
250 g mascarpone
200 g slazeného kondenzovaného mléka
2 vejce
8 čerstvých menších fíků nebo 5 velkých

Mascarpone vyšleháme metličkou spolu s kondenzovaným mlékem a vejci. Směs nalijeme na předpečený podklad koláče. Formu vrátíme do trouby na spodní příčku a pečeme 15 až 20 minut, dokud náplň neztuhne, při teplotě 160°C s horkovzduchem. Formu můžete přikrýt alobalem, aby náplň zůstala na povrchu světlá. Po upečení necháme vychladnout na roštu a následně 2 hodiny vychladit v ledničce.


Varianta s čokoládovou ganache
25 g kakaa
40 g krupicového cukru
45 g vody
200 ml smetany (alespoň 30%)
130 g hořké čokolády (minimálně 70%)

Kakao smícháme v kastrolku s cukrem a vodou a společně vše zahříváme ve vodní lázní, během zahřívání přiléváme do směsi pozvolna smetanu za neustálého míchání metličkou. Až se směs dokonale spojí a kakao se v ní rozpustí, sundáme kastrolek z vodní lázně a vmícháme do něj čokoládu nalámanou na malé kousky. Metličkou mícháme, dokud se čokoláda dokonale nerozpustí, vznikne hladký lesklý řídký krém. Směs opatrně nalijeme na upečený mascarpone krém. Koláč dáme na hodinu chladit do ledničky.

Před podáváním nakrájíme fíky na tenké plátky a ozdobíme jimi koláč.







Sernik s mákem a hroznovými povidly

$
0
0



Kluci z malého slovenského vinařství Živé vína ze Svätého Jura mi darovali povidla, která vaří z hroznů Frankovky. V Bratislavě už můžete i nějakou dobu navštívit jejich vinný bar zaměřený na přírodní, autentická a řemeslně vyráběná vína nebo na přehlídku těchto vín. K tomu ještě maková mouka a makový olej z dalšího slovenského vinařství zaměřeného na autentická vína, Slobodné vinárstvo, a nápad na dort na Blanenské vinobraní byl jasný – polský sernik s makovým korpusem a hroznovými povidly. 

Křehké těsto
130 g hladké mouky
40 g makové mouky nebo velmi jemně namletého máku
60 g moučkového cukru
80 g změklého másla
1 lžíce makového oleje
1 vejce

Všechny suroviny zpracujeme v robotu nebo ručně v hladké pevnější těsto. Zabalíme do potravinářské folie a ½ hodiny vychladíme v ledničce.

Dno dortové formy o ∅ 24 cm vyložíme pečicím papírem. Těsto rozválíme na kruh o ∅ 24 cm a vložíme jej do formy. Propícháme vidličkou a dáme péct na 15 minut do trouby předehřáté na 170°C s ventilátorem.

Tvarohová náplň
500 g měkkého tvarohu (nejlépe tučný v kostkách)
4 vejce
100 g krupicového cukru
10 g vanilkového cukru
50 g změklého másla
1½ lžíce bramborového škrobu
špetka soli
3 lžíce hroznových nebo švestkových povidel

Tvaroh 3x pomeleme na mlýnku na maso nebo jej můžete také posekat ve food processoru, tvaroh bude jemnější a hladší, ale nebude tak řídký, jako ten ve vaničkách.

Žloutky oddělíme od bílků. Bílky ušleháme se solí na tuhý sníh, ke konci zašleháme do sněhu 50 g krupicového cukru. Máslo, zbytek krupicového cukru a vanilkový cukr ušleháme do hladké pěny. Postupně do pěny zašleháme po částech žloutky a pomletý tvaroh. Do tvarohové pěny zamícháme vařečkou velmi zlehka sníh z bílků a bramborový škrob.

Na předpečené těsto rozetřeme tvarohovou směs, kterou na povrchu uhladíme.

Na spodní příčku trouby umístíme hlubší plech, na který nalijeme vařící vodu. Sernik pečeme přibližně 60 minut na střední příčce trouby při teplotě 150°C bez horkovzduchu. Upečený koláč by měl na povrchu lehce pružit. Během pečení můžeme přikrýt formu alobalem, aby zůstal koláč na povrchu světlý.

Po upečení sernik nevytahujeme ihned z trouby, aby se nesrazil. Troubu vypneme, pootevřeme dvířka a sernik v ní necháme hodinu chladnout.

Upečený a vychladlý sernik potřeme ještě ve formě povidly a poté jej opatrně z formy vyjmeme. Můžeme ozdobit čerstvým ovocem nebo ořechy.







Viewing all 284 articles
Browse latest View live